+48 606 420 355 Starachowice, ul. Jasna 5 Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Ile trwa staż zawodowy z Urzędu Pracy?

Nie brakuje głosów twierdzących, że trudno jest znaleźć pracę i zdobyć doświadczenie zawodowe w Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że osoby bezrobotne mogą skorzystać z różnych form pomocy, oferowanych przez państwo. Jedną z nich jest staż zawodowy z Urzędu Pracy. Pozwala on wzbogacić swoje CV, nabyć kompetencje oraz zyskać stałe wynagrodzenie.

Jak wyglądają szczegóły podjęcia tej formy zatrudnienia? Ile trwa staż zawodowy i jakie są jego zalety?

O wszystkim przeczytasz w poniższym artykule!

Staż zawodowy z Urzędu Pracy nie tylko dla młodych

staż zawodowy

Najważniejszym kryterium, które należy spełnić, aby zakwalifikować się do stażu zawodowego, jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Innymi warunkami są m.in.: wiek poniżej 25 lat lub powyżej 50 lat, niepełnosprawność, brak kwalifikacji zawodowych i doświadczenia, brak średniego wykształcenia, niestudiowanie w trybie stacjonarnym czy pobieranie świadczeń społecznych.

Konkretne szczegóły warunków, które należy spełnić, aby dostać się na staż zawodowy, powinny zostać wskazane we właściwym Urzędzie Pracy.

Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że staż zawodowy nie jest praktyką, z którą często bywa mylony. Praktyka bowiem jest przeznaczona zwłaszcza dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy chcą zdobyć doświadczenie. Taka forma zatrudnienia jest podejmowana poza Urzędem Pracy i wiąże się często z brakiem wynagrodzenia lub ustalaniem go w sposób indywidualny z pracodawcą.

Jak się dostać na staż?

Można się na niego zgłosić poprzez:

  • złożenie wniosku do Urzędu Pracy i czekanie na propozycję ze strony urzędników,
  • wyszukanie odpowiedniego pracodawcy, który zgłosi rozpoczęcie stażu przez stażystę we właściwym Urzędzie Pracy.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z bonu stażowego. Polega on na przyjęciu osoby bezrobotnej, która ma poniżej 30 lat na okres 6 miesięcy z warunkiem jej zatrudnienia na kolejne pół roku. Koszty związane z dojazdami lub badaniami, podejmowanymi przez stażystę, pokrywa w takiej sytuacji Urząd Pracy. Co więcej, przedsiębiorca otrzymuje również kwotę w wysokości 1500 zł.

Dokumenty: lista obecności i sprawozdanie

Stażysta powinien prowadzić odpowiednią dokumentację podczas odbywania i po zakończeniu stażu. Jego obowiązkiem jest dostarczanie listy obecności raz w miesiącu do Urzędu Pracy, a także wykonanie sprawozdania z odbytego stażu.

staż dla młodych

Ile trwa staż zawodowy z Urzędu Pracy?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od kilku ważnych czynników.

  1. Staż zawodowy jednorazowo nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy.
  2. Może trwać maksymalnie przez 12 miesięcy u tego samego pracodawcy.
  3. Ponowne podjęcie stażu u tego samego pracodawcy musi być poprzedzone co najmniej roczną przerwą.
  4. Uczestnictwo w stażu (ogólnie) nie może być dłuższe niż 24 miesiące.

Jak więc widać, osoby bezrobotne mogą przez dwa lata pobierać stałe wynagrodzenie i zdobywać cenne na rynku kwalifikacje zawodowe.

Wynagrodzenie

Jedną z najważniejszych zalet stażu zawodowego jest uzyskanie stałego dochodu. Wynagrodzenie jest zależne od zasiłku dla bezrobotnych, który na luty 2021 roku wynosi 1200 zł. W rezultacie miesięczny zarobek za staż zawodowy wynosi około 1450 zł i jest on wypłacany nie przez pracodawcę, ale przez Fundusz Pracy.

Zalety: dochód, doświadczenie i kwalifikacje

Nieopłacalność stażu zawodowego jest widoczna tylko w jednym przypadku: jeśli pojawiają się perspektywy na lepsze i stałe zatrudnienie. W przeciwnym wypadku osoby bezrobotne powinny skorzystać z tej formy pomocy, ponieważ niesie ona za sobą mnóstwo korzyści.

Do najważniejszych z nich zalicza się stabilizacja życiowa i bezpieczeństwo finansowe. Choć miesięczne stawki są niższe niż w przypadku stałego zatrudnienia, to jednak pozwalają zarobić pieniądze, potrzebne do przeżycia. Ponadto, to również doskonały sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji, które mogą w przyszłości zaowocować lepszym zatrudnieniem.

Nie można również pominąć aspektu CV, na które zwraca uwagę wielu przedsiębiorców. Uczestnictwo w stażu z Urzędu Pracy pozwala rozbudować swoją historię zawodową oraz pokazać potencjalnym pracodawcą swoją aktywność: nawet w okresie bezrobocia. Co więcej, to także doskonały sposób na sprawdzenie siebie i swoich możliwości w danej branży.

ile trwa staż zawodowy

Czy to się opłaca?

Zarówno osoba bezrobotna, jak i pracodawca wiele zyskują na stażu zawodowym. W wyniku atrakcyjnego wsparcia oraz dodatków finansowych dla przedsiębiorców, coraz więcej firm chętniej zgadza się na przyjęcie osoby bezrobotnej na staż zawodowy z Urzędu Pracy. Trudno się temu dziwić, skoro otrzymują one pracowników, gotowych do wykonywania swoich obowiązków, za których odpowiedzialność bierze właśnie Urząd Pracy.

Naturalnie to niejedyny sposób na zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Można również rozwijać się poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach, a także zaplanować założenie własnej firmy albo rozpocząć działalność zawodową w innej formie (np. poprzez wykonywanie zleceń lub dzieł).

Warto zatem zdecydować się na taką formę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom, możliwościom i zainteresowaniom.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.