+48 606 420 355 Starachowice, ul. Jasna 5 Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Czy umowa o praktykę absolwencką jest opłacalna?

Umowa o praktykę absolwencką może być rozpatrywana z dwóch perspektyw. Z jednej strony jest pracodawca, który może zyskać ambitnego praktykanta z aktualną wiedzą. Z drugiej natomiast jest ów praktykant, który ma możliwość sprawdzenia swoich kompetencji w działaniu. Czy więc umowa o praktykę absolwencką jest opłacalna? Sprawdźmy!

umowa o praktykę absolwencką

Umowa absolwencka: co to takiego?

Umowa absolwencka jest regulowana przez ustawę o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 roku. Według ustawodawcy umowa może być zawierana między pracodawcą a osobą, która ukończyła gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i ma mniej niż 30 lat w dniu rozpoczęcia praktyk.

W rezultacie dzięki ustawie o praktykach absolwenckich mnóstwo studentów i osób z młodego pokolenia otrzymało szansę na zatrudnienie w firmach, działających w branży, odpowiadającej ich wykształceniu.

Ile trwa praktyka absolwencka?

Umowa o praktykę absolwencką obowiązuje przez maksymalnie 3 miesiące w tym samym miejscu pracy u tego samego pracodawcy. Według prawa polskiego tygodniowy wymiar pracy nie może być większy niż 40 godzin, natomiast dzienny wymiar pracy nie może przekraczać 8 godzin.

Warto również zaznaczyć, że umowa absolwencka obowiązuje przez czas określony. Jej rozwiązanie może poprzedzać tygodniowy okres wypowiedzenia (jeśli była odpłatna) lub może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie przez pracodawcę, lub praktykanta (jeśli była nieodpłatna).

Każda firma można zatrudnić osobę w ramach praktyk absolwenckich, ponieważ ustawodawca nie podaje w tej materii żadnych wytycznych.

Co powinno znaleźć się na umowie o praktyki absolwenckie?

Umowa o praktykę absolwencką powinna zawierać:

 • dane obu stron (pracodawcy i praktykanta),
 • szczegółowy zakres pracy (liczbę godzin, rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia, obowiązki),
 • datę i miejsce podpisania umowy,
 • podpisy obu stron.

Co więcej, umowa o praktykę absolwencką powinna być spisana w formie pisemnej, aby została uznana za obowiązującą w zgodzie z obowiązującym kodeksem prawnym.

praktyka absolwencka

Czy praktyka absolwencka jest odpłatna?

Praktyka absolwencka może być odpłatna, ale tę decyzję podejmuje pracodawca. Jego wybór musi natomiast znaleźć się na umowie, aby praktykant miał pewność, co do swojego wynagrodzenia za pełnione obowiązki.

Jeśli praktyka absolwencka jest płatna, należy zastosować się do wytycznych, podanych przez ustawodawcę:

 • miesięczne wynagrodzenie nie może przekraczać dwukrotności płacy minimalnej.

Co więcej, pobieranie wynagrodzenia w ramach praktyki absolwenckiej nie powoduje utraty:

 • statusu osoby bezrobotnej,
 • dotychczasowych ubezpieczeń,
 • zasiłków (jeśli świadczenie pieniężne nie przekracza połowy miesięcznej minimalnej kwoty wynagrodzenia).

Wypłata wynagrodzenia wobec praktykanta jest obciążona miesięcznym podatkiem dochodowym w wysokości 17%. Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia praktykantowi ubezpieczenia wypadkowego. Praktyki absolwenckie nie podlegają natomiast ubezpieczeniu zdrowotnemu i społecznemu. Oznacza to, że praktykant może je sobie zapewnić we własnym zakresie, np. poprzez uczelnię, jeśli posiada status studenta.

Czy umowa o praktykę absolwencką jest opłacalna?

Umowa o praktykę absolwencką opłaca się zarówno pracodawcy, jak i praktykantowi. Przedsiębiorstwo otrzymuje kompetencje młodej osoby o świeżym i nowoczesnym spojrzeniu na konkretną branżę oraz rynek. Efektem może być wypracowanie zupełnie nowych rozwiązań, które wygenerują niespodziewane zyski!

Praktykant natomiast ma szansę stać się specjalistą w swojej dziedzinie, poznać od podstaw funkcjonowanie firmy, działającej w jego obszarze zainteresowań i zdobyć doświadczenie, cenione na rynku pracy. W konsekwencji znalezienie przyszłego pracodawcy stanie się łatwiejsze!

Umowa o praktykę absolwencką bez tajemnic!

Fakt, że umowa absolwencka jest relatywnie rzadko zawierana, może działać na korzyść pracodawców i praktykantów. Obie strony zyskują w ten sposób większe możliwości wyboru!

Podsumowując, umowa o praktykę absolwencką:

 • trwa maksymalnie przez 3 miesiące,
 • może (ale nie musi) być odpłatna,
 • podlega 17% podatkowi dochodowemu,
 • nie powoduje utraty statusu osoby bezrobotnej, ubezpieczeń i pobieranych zasiłków,
 • nie może przekraczać 40 godzin pracy w tygodniu.

Jako profesjonalni Doradcy Podatkowi z przyjemnością pomożemy Ci w podjęciu właściwej decyzji. Zgłoś się do nas dziś i zatrudnij praktykanta, który wspomoże Twoje biznesowe działania.

umowa absolwencka

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.