+48 606 420 355 Starachowice, ul. Przyjazna 1a Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Ile wynosi ulga na start dla nowych przedsiębiorców?

Nad założeniem własnej działalności gospodarczej zastanawia się wiele osób. Zanim wykonasz decydujący krok, sprawdź, czym jest i ile wynosi ulga na start dla nowych przedsiębiorców. Czy nowe firmy mogą liczyć na realne wsparcie od państwa?

Dwa rodzaje ulg dla nowych firm.

Nowe przedsiębiorstwa znajdują się w uprzywilejowanej pozycji ze względu na ulgi proponowane przez prawo polskie. Są nimi:

  • Ulga na start.
  • Preferencyjne stawki ZUS.

Nie wszyscy nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z powyższych ulg. Przyjrzyjmy się bliżej, dla kogo jest ulga na start i kto zyska na niższych składkach ZUS.

ulga na start

1.     Ulga na start: prowadź firmę niskim kosztem.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie zawsze jest łatwe. Na barkach przedsiębiorcy spoczywa obowiązek płacenia podatków, dotrzymywania terminów umów, czy działań, które mają na celu pozyskiwanie nowych kontrahentów oraz klientów.

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców pomaga przedsiębiorcom w zaznajomieniu się z nową rzeczywistością. Umożliwia ona niepłacenie składek na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne przez 6 miesięcy kalendarzowych. Ubezpieczenie zdrowotne powinno być natomiast płacone tak, jak do tej pory. W 2020 roku jego wartość wynosi 362,34 zł, jednak dużą część tej kwoty (312,02zł) przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku.

Z ulgi na start mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy:

  • Są osobami fizycznymi.
  • Nie prowadzili działalności gospodarczej przez (minimum) ostatnie 60 miesięcy.
  • Nie świadczą usług w ramach własnej firmy na rzecz pracodawcy, u którego wykonywali te same lub podobne usługi w roku bieżącym, lub poprzednim.
  • Nie są ubezpieczeni w KRUS-ie.

Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do ubezpieczenia zdrowotnego, który rozpoczyna się od cyfr 05 40. Warto dodać, że ulga obowiązuje tylko osobę, prowadzącą działalność: pracownicy i współpracownicy muszą płacić pełne składki w wysokości przewidzianej przez ustawę.

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców jest bezpieczna i nie powoduje komplikacji w nawiązywaniu pełnoprawnych relacji biznesowych. W przypadku zawiązywania umów zlecenie lub umów, uwzględniających wykonywanie usług, zleceniodawca nie płaci składek ZUS za zleceniobiorcę, korzystającego z omawianej ulgi. Wystarczy, że przedmiot umowy będzie dotyczył obszaru prowadzonej firmy, a przychody będą opodatkowane, jako przychód z działalności gospodarczej.

Ulga na start: konsekwencje.

Profesjonalne doradztwo podatkowe wymaga obiektywnego spojrzenia na wiele zagadnień. Ulga na start dla nowych przedsiębiorców oferuje wiele korzyści, które mają dalekosiężne konsekwencje.

Nie uiszczanie opłat z tytułu ubezpieczenia społecznego,  prowadzi do niższych świadczeń, wypłacanych przez ZUS (np. świadczenie emerytalne) oraz ich braku w przypadku m.in.: choroby, okresu macierzyńskiego, czy okresu opiekuńczego.

Zawieszenie działalności nie wpływa na czas trwania ulgi na start. To znaczy, że jest ona uwzględniania bez względu na to, czy firma jest prowadzona, czy też nie.

preferencyjne stawki zus

2.     Preferencyjne stawki ZUS: rzeczywistość po uldze na start.

Ze stawek ZUS na zasadach preferencyjnych mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają poniższe wymagania:

  • Nie prowadzili działalności pozarolniczej przez ostatnie 60  miesięcy kalendarzowych.
  • Nie mogą świadczyć usług w ramach działalności firmy na rzeczy byłego pracodawcy, u którego wykonywali te same lub podobne usługi. Zakaz dotyczy roku bieżącego oraz poprzedniego.
  • Nie są wspólnikami spółek, twórcami oraz artystami.

Preferencyjne stawki ZUS obowiązują przez 24 miesiące kalendarzowe. Składki ubezpieczeń społecznych są zależne od podstawy, którą każdy przedsiębiorca deklaruje we własnym zakresie. Ustawa jednak przewiduje, że kwota podstawy nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, które w bieżącym roku wynosi 2600 złotych brutto. Najniższa stawka preferencyjna ZUS wynosi więc 780 zł brutto. Ubezpieczenie zdrowotne niezmiennie równa się 362,34 zł.

Dla przedsiębiorców, którzy pragną osiągać większe świadczenia społeczne, istnieje możliwość uiszczania wyższych składek.

Co dalej?

Ulga na start i preferencyjne stawki ZUS pozwalają nowym firmom na harmonijny rozwój. Znoszą z ich barków dużą część odpowiedzialności finansowej. Skorzystanie z omawianych ulg nie oznacza jednak końca szans na mniejsze wydatki.

Każdy przedsiębiorca może wykorzystać Mały ZUS+, obligujący do niższych kwot uiszczanych z tytułu ubezpieczenia społecznego. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, które przedstawimy w następnym artykule na naszym blogu.

dla kogo jest ulga na start

Czy ulga na start jest dla Ciebie dobra?

Poznałeś już dwa rodzaje ulg, oferowanych przez prawo polskie dla nowych przedsiębiorców. Ulga na start oraz preferencyjne stawki ZUS: każda z nich posiada warunki, które należy spełnić, aby móc z nich skorzystać. Jeśli zrealizujesz je wszystkie: masz szansę na zapłatę niższych składek przez kilka lat. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze zaplanuj swoją ścieżkę biznesową. W przypadku wątpliwości skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego Tomasza Jaworskiego, który wesprze Cię w budowaniu spójnej strategii finansowej dla Twojej firmy.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.