+48 606 420 355 Starachowice, ul. Przyjazna 1a Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Spółka z o.o. – baza wiedzy dla przedsiębiorcy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna, posiadająca zbiór właściwości, o których powinien wiedzieć każdy początkujący przedsiębiorca. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze pytania, na które odpowiedź wyjaśnia wiele pilnych kwestii. Od kiedy spółka z o.o. prowadzi działalność? Jak działa? Jak zarządzać? I kiedy spółka z o.o. nie płaci ZUS ?

Spółka bez tajemnic.

W Polsce istnieje kilkaset tysięcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdego roku powstają nowe, zwiększając ilość tej formy prawnej. Zakładaniu spółek  sprzyja niewątpliwie pomoc biur rachunkowych, które specjalizują się w niesieniu pomocy przedsiębiorcom. Wykorzystując nasze doświadczenie i wiedzę na temat ustawy Kodeksu Spółek Handlowych, zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania i udzieliliśmy na nie odpowiedzi.

Sprawdźmy, kiedy spółka z o.o. nie płaci ZUS, jak nią zarządzać i czy można prowadzić spółkę bez wspólników?

spółka z ograniczoną odpowiedzalnością bez wspólników

Jak założyć spółkę z o.o.?

Podczas zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Proces powstawania składa się z kilku etapów:

  • Zawiązanie umowy przed notariuszem lub skorzystanie z Internetowej rejestracji w systemie S24.
  • Uiszczenie kapitału zakładowego (min. 5000 złotych).
  • W przypadku kilku wspólników: stworzenie organów zarządzających.
  • Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Akt notarialny powinien określać m.in.: nazwę spółki, obszar działalności i siedzibę. Wykorzystanie elektronicznej rejestracji podmiotów gospodarczych usprawnia proces powstawania spółki oraz przyspiesza proces uzyskania wpisu do KRS. Wystarczy podążać za instrukcją oraz posługiwać się dokumentami i wnioskami, znajdującymi się już w systemie S24.

Od kiedy spółka z o.o. prowadzi działalność?

Spółka z o.o. rozpoczyna działalność jeszcze przed otrzymaniem wpisu do rejestru KRS. To jedna z najważniejszych właściwości tej formy prawnej. Po zawarciu umowy w formie aktu notarialnego lub w systemie S24 powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Posiada ona zdolność do podejmowania czynności prawnej. Jednak całkowitą osobowość prawną uzyskuje po rejestrze w KRS.

Jaka jest odpowiedzialność wspólników?

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, której nazwa ma ogromne znaczenie. Wyrażenie „z ograniczoną odpowiedzialnością” mówi, że odpowiedzialność wspólników na rzecz spółki dotyczy wyłącznie kapitału wniesionego do budżetu.

Ograniczona odpowiedzialność wspólników prowadzi do:

  • Zabezpieczenia majątku osobistego w przypadku niepowodzeń.
  • Podziału zysków między wspólników w postaci wypłat dywidendy.

PIT czy CIT? Jaki płacić podatek?

Spółka z o.o., jako forma prawna, płaci podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Jednak wspólnicy, pragnący wypłacić dywidendy, uiszczają również podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W rezultacie powstaje podwójne opodatkowanie, które jest charakterystyczną cechą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak prowadzić księgowość?

Na wspólnikach, prowadzących spółkę z o.o., ciąży odpowiedzialność prowadzenia pełnej księgowości oraz składania obowiązkowych corocznych sprawozdań finansowych do KRS. Wiele biur rachunkowych specjalizuje się w tego typu zadaniach, więc warto sprawdzić ich ofertę i skorzystać z usług specjalistów.

Kiedy spółka z o.o. nie płaci ZUS?

Wspólnicy nie mają obowiązku zgłaszać spółki, jako płatnika ZUS! Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie zatrudnia pracowników i jest prowadzona przez więcej niż jednego wspólnika.

kiedy spółka z o.o. nie płaci ZUS

Czy spółka z o.o. bez wspólników jest możliwa?

Możliwe jest prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o. przez jednego wspólnika. To dobry sposób na zyskanie pełnej decyzyjności i zabezpieczeniu się przed utratą majątku osobistego na wypadek niepowodzeń.

Nie wolno zapomnieć, że spółka z o.o. bez wspólników nie wyklucza: podwójnego opodatkowania, kapitału zakładowego, rocznych sprawozdań finansowych, obowiązku płacenia ZUS, czy prowadzenia pełnej księgowości!

Jak zrezygnować?

Rezygnacja z bycia wspólnikiem spółki z o.o. jest jasna i przejrzysta. Wspólnik dokonuje tego albo poprzez sprzedanie swoich udziałów, albo sprzedanie całej spółki (np. w przypadku jednoosobowej spółki z o.o.). W takim przypadku nie traci ona mocy prawnej, tylko zostaje przekazana innemu właścicielowi.

Czy spółka z o.o. się opłaca?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od branży, wspólników i planu działania.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których obszar działalności obarczony jest ryzykiem niepowodzenia. Co więcej spółka z o.o. umożliwia pozyskanie inwestora, którego wsparcie finansowe może być nieocenione w procesie rozwoju i ekspansji rynkowej.

Spółka na poziomie.

Odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytania, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. W rezultacie wiesz już, kiedy spółka z o.o. nie płaci ZUS lub jak z niej zrezygnować. Decyzja o prowadzenie spółki z o.o. powinna być poprzedzona wnikliwą analizą rynkową, realną oceną własnych możliwości i konkretną strategią działania. Pamiętaj, że nasza wspólna przygoda nie kończy się w tym momencie. W każdej chwili możesz skorzystać ze wsparcia naszego biura rachunkowego, gdzie pomożemy Ci prowadzić spółkę z o.o. na najwyższym poziomie.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.