Podatki VAT, PIT i CIT tylko na mikrorachunek podatkowy! - Doradca Podatkowy
+48 606 420 355 Starachowice, ul. Przyjazna 1a Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Podatki VAT, PIT i CIT tylko na mikrorachunek podatkowy!

Nowy rok obfituje w zmiany systemu podatkowego. Od 2020 wprowadzono: białą listę VAT, obowiązek paragonu z NIP oraz mikrorachunek podatkowy, którego funkcjonowanie skrupulatnie wyjaśniamy.

Mikrorachunek podatkowy – definicja.

Do roku 2020, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy opłacali podatki VAT, PIT lub CIT na różne konta właściwych Urzędów Skarbowych. Problematyczne było zapamiętanie kilku rachunków bankowych, co prowadziło do pomyłek i nieskoordynowanych płatności przez podatników.

Mikrorachunek podatkowy z założenia ma rozwiązać te problemy. Jest on indywidualnym numerem konta, przypisanym do każdego podatnika. Umożliwia dokonywanie płatności podatków PIT, CIT i VAT na jeden rachunek bez konieczności zapamiętywania kilku różnych numerów.

Jak założyć mikrorachunek podatkowy?

Założenie mikrorachunku podatkowego wymaga użycia generatora, znajdującego się na stronie Ministerstwa Finansowego. Następnie należy podać:

  • Numer NIP, jeśli jesteś przedsiębiorcą.
  • Numer PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną.

Otworzenie rachunku jest bezpłatne i możliwe do wykonania bez ruszania się z domu. Indywidualny numer konta składa się z 26 znaków i są nimi m.in.: numery stałe, należące do NBP czy też numer NIP lub PESEL.

mikrorachunek podatkowy

Przestrzegamy przed korzystaniem z innych źródeł niż oficjalna strona Ministerstwa. Mikrorachunek podatkowy stwarza okazję dla oszustów, którzy próbują wyłudzać dane i pieniądze za pomocą fałszywych stron internetowych. Wiadomości, które wprowadzają w błąd, należy niezwłocznie przekazać właściwym organom.

Użytkowanie i funkcjonowanie.

Obsługiwanie mikrorachunku podatkowego jest proste i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. O dowolnej porze można sprawdzać numer rachunku (co minimalizuje ryzyko pomyłki) oraz jego stan. Na mikrorachunku nie znajdują się historie wpłat, które jednak wciąż można skontrolować na Portalu Podatkowym.

Zmiany nie dotknęły zwrotów należności, które będą przeprowadzane tak jak do tej pory.

Podczas dokonywania płatności podatków VAT, PIT lub CIT w polu „Odbiorca” system może wskazywać automatycznie: „Urząd Skarbowy Centrum Rozliczeniowe”, co nie zawsze jest zgodne z Urzędem, do którego należy podatnik. To normalna procedura, która wynika z faktu że Urząd Skarbowy w Bydgoszczy został przewidziany do rozliczania mikrorachunków podatkowych.

Co ze zmianami?

Indywidualny numer konta podatnika jest stały i nie wymaga modyfikacji, nawet jeśli następuje zmiana: nazwiska, miejsca zamieszkania lub właściwości Urzędu Skarbowego.

Dla kogo mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy musi posiadać każdy podatnik, ponieważ od roku 2020 nie ma innej możliwości dokonywania płatności VAT, PIT i CIT.

Ustawodawca na 2020 rok przewidział jednak kilka wyjątków:

  • Podatek od Czynności Cywilnoprawnych
  • VAT-14
  • VAT importowy
  • Akcyza
  • Płatności za mandaty karne
  • Rozliczanie się na karcie podatkowej

Płatności w wyniku powyższych powinności dokonuje się na rachunki  wskazane przez dany Urząd Skarbowy lub inny organ.

Zalety dla podatnika z posiadania jednego rachunku.

doradca podatkowy tomasz jaworski

Zmiana w systemie płatności podatków VAT, PIT i CIT posiada wiele zalet. Jedną z najważniejszych, o której już pisaliśmy, jest zlikwidowanie kilku różnych rachunków na rzecz jednego i indywidualnego konta podatnika. Minimalizuje to ryzyko pomyłki podczas dokonywania płatności.

Kolejną zaletą jest nieograniczona dostępność do swojego rachunku.

Mikrorachunek podatkowy rozwiązuje również problem złożoności rozliczeń i pozyskiwania zaświadczeń. Wprowadzenie indywidualnego konta zwiększa płynność płatności oraz przyspiesza proces otrzymywania potrzebnych dokumentów.

W przypadku pomyłki i opłacenia nieodpowiedniego podatku (np. PCC) na mikrorachunek, pieniądze są odzyskiwane w takim sam sposób, co dotychczas.

Mikrorachunek podatkowy to jedyna opcja.

Wprowadzenie indywidualnego konta podatnika ma na celu usprawnienie płatności VAT, PIT i CIT. Założenie rachunku i jego obsługiwanie nie jest trudne. Posiada natomiast wiele zalet, o których warto pamiętać. Mikrorachunek podatkowy od 2020 roku pozostaje jedynym sposobem na płatność podatków. O tym, czy naprawdę rozwiąże problemy, przekonamy się w przyszłości. Tymczasem, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – wygeneruj swój mikrorachunek podatkowy.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.