+48 606 420 355 Starachowice, ul. Jasna 5 Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Podatek liniowy 2022: kto na nim skorzysta?

Wielu przedsiębiorców wybierało podatek liniowy na formę opodatkowania działalności gospodarczej. Jak jednak wygląda sytuacja w 2022 r. po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Jak zmieniła się składka zdrowotna? Czy podatek liniowy jest nadal opłacalną formą opodatkowania, a jeśli tak, to dla kogo?

podatek liniowy 2022

Podatek liniowy: najważniejsze informacje, które warto znać

Jak każda forma opodatkowania działalności gospodarczej, również podatek liniowy cechuje się szeregiem istotnych cech i właściwości, które wpływają na jego opłacalność.

  • Podatek liniowy jest opodatkowany stałą stawką, która wynosi 19%. Niezależnie więc od uzyskiwanych dochodów, wysokość podatku liniowego pozostaje bez zmian. Oczywiście jest to korzystne w przypadku dużych dochodów i mniej opłacalne w przypadku dochodów niższych.
  • Składki na podatek dochodowy mogą być płacone w formie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych. Istnieje również inna opcja, polegająca na uproszczonym sposobie płacenia podatku dochodowego. W takiej sytuacji pod uwagę bierze się dane historyczne, a nie aktualną wysokość dochodów.
  • W przypadku braku dochodów nie trzeba płacić podatku dochodowego.
  • Polski Ład podniósł kwotę wolną od podatku, jednak nie dotyczy ona przedsiębiorców na podatku liniowym. Kwota wolna od podatku jest dostępna natomiast dla przedsiębiorców, rozliczających się według skali podatkowej.
  • Przedsiębiorcy na podatku liniowym nie mogą korzystać z wielu ulg podatkowych (np. wspólne rozliczanie się z małżonkiem), które są dostępne w ramach innych form opodatkowania (np. skala podatkowa). 

Jak więc widać, podatek liniowy ma kilka istotnych cech, które warto dokładnie przemyśleć i przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należy dać sobie czas, a w przypadku trudności z podjęciem właściwej decyzji, warto skontaktować się z dobrym biurem rachunkowym lub doradcą podatkowym.

Ile wynosi składka zdrowotna na podatku liniowym?

O tym, że Polski Ład wprowadził zamieszanie w zakresie składki zdrowotnej, nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu przedsiębiorców pogubiło się, jak dużą składkę powinni płacić i jak naprawdę jest ona liczona.

W przypadku podatku liniowego składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu firmy. Im więc większy zysk osiągnie przedsiębiorca, tym większą składkę zdrowotną będzie musiał zapłacić do ZUS-u. 

składka zdrowotna na podatku liniowym

Właściwość ta nie działa jednak w pełni w drugą stronę, czyli wtedy gdy przedsiębiorca nie osiągnie zysku, tylko odnotuje stratę. W takiej sytuacji nadal trzeba zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 270,90 zł. Taką kwotę wylicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia, które w 2022 r. wynosi 3010 zł. 

Według ustawodawcy składka zdrowotna nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia, co daje wcześniej wspomnianą kwotę 270,90 zł.

W przypadku podatku liniowego przedsiębiorcy zapłacą składkę w wysokości 270,90 zł, jeżeli ich dochody nie przekroczą 5510 zł (4,9% z tej kwoty daje bowiem sumę około 270 zł). Gdy natomiast dochody przekroczą 5510 zł, wówczas zapłacą więcej, w zależności od wysokości dochodów. 

W przypadku więc miesięcznego dochodu w wysokości 10 000 zł, składka zdrowotna wynosi 490 zł.

Dla kogo jest podatek liniowy?

Wysokość podatków to istotny czynnik, wpływający na kondycję finansową przedsiębiorstwa i jego ogólne funkcjonowanie. Decyzja o wyborze formy opodatkowania powinna być więc dokładnie przemyślana!

Kto zatem skorzysta na podatku liniowym?

Tę formę opodatkowania polecamy zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy osiągają wyższe dochody w skali roku (powyżej 120 000 zł). W takiej sytuacji podatek liniowy jest bardziej opłacalny, ponieważ obliguje do płacenia 19% podatku, zamiast 32% (tyle wynosi podatek dochodowy na skali podatkowej powyżej dochodów 120 000 zł). 

Gdy natomiast uwzględnimy wysokość składki zdrowotnej, dysproporcja jeszcze się powiększa! Powyżej 120 000 zł opodatkowanie na skali podatkowej wynosi bowiem 41% (32% podatek dochodowy i 9% składka zdrowotna), a podatek liniowy wynosi natomiast 23,9% (19% podatek dochodowy i 4,9% składka zdrowotna).

podatek liniowy 2022: dla kogo

Z kolei gdy przedsiębiorcy osiągają niższe dochody roczne (poniżej 120 000 zł), bardziej opłacalną formą opodatkowania może być skala podatkowa (17% przed 1 lipca 2022 r. i 12% po 1 lipca 2022 r.). Co więcej, podatek liniowy nie pozwala na skorzystanie z wielu ulg podatkowych.

Jeśli nadal masz wątpliwości i nie wiesz, co zrobić, skontaktuj się z doradcą podatkowym Tomaszem Jaworskim, który od 1996 roku pomaga przedsiębiorcom odnaleźć odpowiednią drogę w biznesie, finansach i podatkach.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.