+48 606 420 355 Starachowice, ul. Jasna 5 Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku

Grudzień to ostatnia szansa dla przedsiębiorców na realizację zadań, które powinny zostać przez nich spełnione do końca roku. Wykonane obowiązki mogą przyczynić się do generowania większych zysków, efektywniejszego prowadzenia firmy, a także unikania kosztownych pomyłek w nowym roku. Oto wyszczególnione przez nas obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku:

  • zmiana formy opodatkowania,
  • wydatki firmowe,
  • niższe składki ZUS,
  • zapoznanie się z nowościami w kodeksie prawnym,
  • remanent.

Przejdź dalej, jeśli chcesz poznać szczegóły każdego z wymienionych zadań.

obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku

Zmiana formy opodatkowania

Wraz z końcem roku warto wykonać analizę finansową przedsiębiorstwa i wyszczególnić aspekty, który generowały największe dochody oraz największe straty. Uzyskane dane pozwolą podjąć lepsze decyzje biznesowe w zakresie finansów, a następnie przyczynią się do wzrostu dochodów lub oszczędności.

W wielu przedsiębiorstwach jednym z największych comiesięcznych kosztów są podatki. Ta sytuacja dotyczy zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstw. Wykonanie analizy finansowej może natomiast przyczynić się do zmiany formy opodatkowania na korzystniejszą. W rezultacie przedsiębiorca może uznać, że stały podatek liniowy (19%) będzie dla niego korzystniejszą formą, niż podatek progresywny (17% lub 32%) uzależniony od wielkości dochodów rocznych.

Co więcej, od 1 stycznia 2021 roku wprowadzono zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym. Dzięki temu z tej formy opodatkowania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których dochód roczny nie przekracza 2 milionów euro (poprzedni limit wynosił 250 tysięcy euro). Ponadto zmniejszono wysokość opodatkowania wolnych zawodów z 20% do 17% oraz zmieniono warunki opodatkowania dochodów z najmu nieruchomości.

Zmiana formy opodatkowania musi odbyć się do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nastąpił pierwszy dochód w nowym roku. Jeśli więc przedsiębiorca zarobi pieniądze w styczniu, do 20 lutego może zmienić formę opodatkowania. W przypadku zmiany opodatkowania na kartę podatkową, czas ten jest skrócony do 20 stycznia.

Wydatki firmowe

Na koniec roku warto rozważyć zwiększenie wydatków firmowych, które będą mogły zostać wliczone w koszty uzyskanego przychodu. W rezultacie będzie można zmniejszyć kwotę podatku dochodowego, płaconego za cały rok. Tym samym dobrze zaplanowane i przemyślane wydatki firmowe, pozwalają zyskać środki, pomocne w rozwoju firmy i generują oszczędności poprzez zmniejszenie kwoty podatku dochodowego.

analiza finansowa firmy na koniec roku

Nowości w kodeksie prawnym

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku dotyczą również aspektów prawnych. Choć przygotowanie się na nadchodzące nowości w kodeksie prawnym nie jest przymusem, dobry przedsiębiorca, któremu zależy na rozwoju firmy, powinien znać wszystkie zmiany prawne. Pozwoli mu to lepiej przygotować i prowadzić firmę, a także podejmować rozsądne decyzje biznesowe, które są zgodne z kodeksem prawnym. W ten sposób uchroni siebie oraz swoje przedsiębiorstwo przed kosztownymi błędami.

Z nowościami w kodeksie prawnym można zapoznać się bezpośrednio w Dzienniku Ustaw lub na portalach internetowych i blogach branżowych. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym.

Niższe składki ZUS

Każdy przedsiębiorca może płacić niższe składki ZUS. Wszystko za sprawą „Małego ZUS-u Plus”, który jest dostępny nie tylko dla nowych, ale również istniejących firm. Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku uwzględniają zatem zapoznanie się z wymogami, które kwalifikują firmę do płacenia niższych składek ZUS.

Najważniejsze kryteria to: mniejszy przychód roczny niż 120 000 zł, brak świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy i minimum 60 dni prowadzenia firmy w poprzednim roku. Więcej na temat „Małego ZUS-u Plus” pisaliśmy w artykule pt.: „Mały ZUS+: szansa dla małych przedsiębiorstw”.

Remanent

Spis z natury (tzw. remanent) to podstawowy obowiązek przedsiębiorcy na koniec roku. Także firmy, które świadczą usługi, powinny wykonać remanent, nawet jeśli będzie on zerowy. Celem spisu z natury jest weryfikacja dokumentów i majątku firmy, ponieważ są w nim ujmowane wszystkie przedmioty, które znajdują się w obrocie przedsiębiorstwa, ale nie zostały sprzedane. Bardzo ważne jest, aby spis z natury zawierał nie tylko nazwy i ilość przedmiotów, ale również ich dokładne ceny, ponieważ od uzyskanej wartości remanentu zależy wysokość podatku dochodowego.

Podatek dochodowy będzie niższy, jeśli na koniec roku będzie mniej towaru niż na początku roku. Odwrotna sytuacja wiąże się natomiast z wyższym podatkiem dochodowym. Warto więc zastanowić się nad takimi działaniami, jak wyprzedaż w grudniu, w celu pozbycia się zalegającego towaru na magazynie, zmniejszenia ilości przedmiotów, a następnie obniżenia kwoty podatku dochodowego.

Obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku

Choć ostatnie dni grudnia kojarzą się z odpoczynkiem, zabawą i spotkaniami z bliskimi, obowiązki przedsiębiorcy na koniec roku powinny zostać spełnione. W przeciwnym wypadku można przegapić ogromną szansę na zmianę formy opodatkowania, płacenie niższych składek ZUS, mniejszą kwotę podatku dochodowego, remanent lub zapoznanie się z nowościami prawnymi. Wypełnienie powyższych obowiązków może natomiast owocować lepszą, wydajniejszą i bardziej dochodową firmą w nowym roku.

I tego życzymy wszystkim przedsiębiorcom!

nowy rok dla firm

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.