+48 606 420 355 Starachowice, ul. Jasna 5 Pn - Pt : 9:00 - 15:00

NIP na paragonie: koniec pustych faktur VAT!

Uchwalono nową ustawę, która sprawia, że od 2020 roku obowiązuje numer NIP na paragonie. Jest to bardzo ważna zmiana dla wszystkich przedsiębiorców, którzy do tej pory mogli bezproblemowo otrzymać fakturę VAT na paragon. Jak będzie wyglądać nowa rzeczywistość? Czy puste faktury VAT zostaną zlikwidowane?

Faktura VAT tylko, jeśli jest NIP na paragonie.

Do 2020 roku przedsiębiorcy mogli bez najmniejszego problemy dostać fakturę VAT od sprzedawcy. Wystarczyło potwierdzić zakup paragonem. Niestety prowadziło to do wielu nieuczciwości, skąd wzięły się puste faktury VAT.

Nowe przepisy, uchwalone przez Polski rząd, zmieniają rzeczywistość.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje numer NIP na paragonie. Jeśli więc przedsiębiorca chce uzyskać fakturę VAT do paragonu, musi znajdować się na nim NIP jego działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku sprzedawca nie może wystawić faktury VAT pod groźbą poważnych konsekwencji.

Sankcje za wystawienie faktury dla paragonu bez NIP.

Faktura VAT wystawiona przez sprzedawcę na paragon bez NIP oznacza sankcje w wysokości 100% wartości podatku. Posłużmy się przykładem:

Pan Kazimierz prowadzi sklep z narzędziami warsztatowymi. Przez nieuwagę wystawia fakturę VAT do paragonu bez NIP. Niestety orientuje się zbyt późno, aby naprawić swój błąd. Kwota, na którą wystawił fakturę, na szczęście nie była duża. Podatek VAT wynosił 100 złotych i właśnie taką karę musiał zapłacić za popełniony błąd.

Warto również zaznaczyć, że używanie faktury VAT (wystawionej na paragon bez NIP) przez kupującego, oznacza, że podlega on takiej samej karze, co sprzedający. Wyjątkiem od powyższej reguły jest transakcja kupna-sprzedaży pomiędzy przedsiębiorcą (sprzedawcą) a osobą prywatną.

nip na paragonie

Terminy ubiegania się o fakturę VAT.

Według artykułu prawnego, poświęconego najnowszej ustawie o VAT, na wniosek kupującego, sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu w określonym terminie:

  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – jeżeli żądanie ma miejsce przed upływem końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość, lub część zapłaty,
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość, lub część zapłaty.

Kupujący, który pragnie uzyskać fakturę VAT do paragonu, powinien złożyć wniosek nie później niż 3 miesiące od:

  • Odebrania towaru.
  • Zrealizowanej usługi.
  • Otrzymania gotówki.

Termin, liczony jest od dnia zakończenia miesiąca, w którym przeprowadzono transakcję.

NIP na paragonie tylko dla przedsiębiorców.

Numer NIP służy do identyfikacji podatników w Polsce i nadawany jest podmiotom gospodarczym. Nie posiadają go więc osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Czy mogą one uzyskać fakturę VAT do paragonu?

Podstawa prawna nowej ustawy mówi jasno: przepisy obowiązują wyłącznie w przypadki transakcji zawieranych między dwoma przedsiębiorcami. Kiedy dochodzi do zakupu towaru lub usługi przez osobę prywatną, sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu bez NIP.

W ten sposób nie powstają puste faktury VAT, gdyż czynność ta jest zgodna z prawem: kupujący nie prowadzi działalności gospodarczej, więc nie posiada numeru NIP.

Czy puste faktury VAT znikną na zawsze?

Puste faktury VAT dotyczą sytuacji, w których podatnik wykazuje na dokumencie towary lub usługi, nieistniejące w rzeczywistości. Jest to powszechna praktyka, stosowana przez przedsiębiorców, w celu nieuczciwego wzbogacenia się lub oszczędzania.

Pomijając kwestie etyczne i moralne, takie zachowanie wiąże się z odpowiedzialnością wobec przepisów w Kodeksie Karnym Skarbowym.

NIP na paragonie, obowiązujący od 2020 roku, może skutecznie położyć kres nieuczciwym praktykom. Czy tak się jednak stanie? Przekonamy się już niebawem.

Bądź czujny.

NIP na paragonie prowadzi do uszczelnienia systemu podatkowego. Razem z nim mogą zniknąć puste faktury VAT i bezprawne zachowania przedsiębiorców. Warto jednak pozostać czujnym, aby przez nieuwagę, nie narazić się na dotkliwe sankcje. Zawsze sprawdzaj, czy posiadasz NIP na paragonie, kiedy prosisz o fakturę VAT. Wyjątkiem są osoby, nieprowadzące działalności gospodarczej.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.