Biała lista podatników VAT a bezpieczeństwo. - Doradca Podatkowy
+48 606 420 355 Starachowice, ul. Przyjazna 1a Pn - Pt : 9:00 - 15:00

Biała lista podatników VAT a bezpieczeństwo.

Polski rząd opracował kolejny projekt, prowadzący do uszczelnienia podatkowego. Od Nowego Roku obowiązuje biała lista podatników VAT , która zwiększa się bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Sprawdźmy, jak z niej korzystać, żeby odnieść najwięcej korzyści.

Biała lista podatników VAT – wyjaśnienie i cele.

Biała lista VAT jest darmową bazą danych, która zawiera podatników VAT zarówno zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych, wykreślonych, czy też przywróconych do rejestru. Uwzględnia dane, sięgające do pięciu lat wstecz. Każdy może skorzystać z listy za pomocą:

Wystarczy znajomość: numeru konta, numeru NIP, numeru REGON, czy nazwy podmiotu, którego pragniemy wyszukać. Dane umieszczamy w wyszukiwarce i po kilku sekundach otrzymujemy informacje na temat określonego przedsiębiorcy.

Biała lista podatników VAT powstała, aby zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Dzięki niej istnieje możliwość: kontroli partnera biznesowego, sprawdzenia, czy jest płatnikiem VAT oraz (w przypadku wykreślenia lub przywrócenia do rejestru) zapoznania się z przyczynami takiej decyzji.

biała lista podatników VAT

Co skrywa biała lista podatników VAT?

Biała lista zawiera kompletny spis podatników VAT, który jest aktualizowany w każdy dzień roboczy. W ten sposób posiadamy gwarancję, że wyszukamy przedsiębiorcę wraz z bieżącymi informacjami.

Są nimi:

  • Nazwa firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy.
  • Adres
  • Numer rachunku rozliczeniowego
  • Numer REGON
  • Datę rejestru podatnika VAT
  • Status podatnika.
  • Daty zmian w rejestrze podatnika VAT (wykreślenia, przywrócenia).

Biała lista podatników VAT jest niewątpliwie sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, zawieranych między dwoma podmiotami gospodarczymi. Niestosowanie się do jej wytycznych, prowadzi do dotkliwych sankcji, których każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć.

Sprawdź rachunek kontrahenta na liście!

Ustawodawca wskazał sankcje, wynikające z niestosowania się do wytycznych, związanych z białą listą podatników VAT. Jedną z najbardziej dotkliwych kar jest sytuacja, w której kupujący płaci sprzedającemu kwotę powyżej 15 000 złotych brutto na rachunek, niewskazany na liście.

Efektem jest niemożliwość uwzględnienia wydatku w kosztach uzyskania przychodu oraz (w przypadku nieuiszczenia podatku od transakcji przez partnera biznesowego) odpowiedzialność solidarna z kontrahentem.

Jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie transakcji do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu maksymalnie 3 dni.

Spis podatników VAT – o czym należy pamiętać?

Biała lista VAT to szansa dla wszystkich przedsiębiorców na zawiązywanie bezpiecznych umów ze sprawdzonymi kontrahentami. Osoby, prowadzące działalność gospodarczą powinny wyrobić w sobie nawyk, regularnego sprawdzania partnerów biznesowych oraz ich rachunków rozliczeniowych.

biała lista VAT

Co więcej, warto się również poddać osobistej kontroli, w celu zbadania własnych danych w rejestrze. Nie zapominaj również, że biała lista to nie jedyna forma pomocy, na którą możesz liczyć. Nasze biuro rachunkowe pracuje dla Ciebie i z przyjemnością udzieli Ci wsparcia, zarówno w kwestii podatkowej, jak i finansów Twojej firmy.

Biała lista podatników VAT daje bezpieczeństwo.

Nie da się ukryć, że wprowadzenie białej listy zwiększa poczucie bezpieczeństwa podczas zawierania transakcji, zwłaszcza z nowymi kontrahentami. Wiąże się to jednak z nowymi obowiązkami, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać. Jeden błąd może prowadzić do utraty zdrowia, czasu i pieniędzy. Dlatego w przypadku wątpliwości zalecamy zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego, które w prosty sposób wytłumaczy nieścisłości i profesjonalnie zaopiekuje się finansami Twojej firmy. Z przyjemnością wesprzemy Cię naszymi działaniami.

Zamów kontakt

Zostaw nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.